دامنه و (هاست) فضای میزبانی چیست؟
دامنه و (هاست) فضای میزبانی چیست؟

دامنه با نام دیگر ‎ها‎ست (Host) به یک وب سایت تحت فضای اینترنت گفته می‎شود که داده‌ها و کدهای وب‌ سایت بر روی آن قرار گرفته و امکاناتی همچون دسترسی به دیتابیس، اجرای کدها، ارسال و دریافت ایمیل و … را برای کاربران ایجاد می‎کند. ‎ها‎ست یک کنترل پانل دارد که کاربر را قادر می‎سازد تا فایل‎ها‎ی خود را در اینترنت قرار داده و فضای خود را توسط آن، مدیریت و بررسی نماید.‎ ها‎ست یا دامنه توسط شرکت‌های ‎ها‎ستینگ بر روی سرورهایشان ایجاد شده و به مشتریان عرضه می‌شود که توانایی دریافت فایل‎ها‎ و تصاویر را دارد و امکان دسترسی کاربران به اینترنت در هر لحظه از شبانه روز را فراهم می‎کند. 

فضایی که‎ ها‎ست ایجاد می‎کند روی‎ ها‎رد دیسک کامپیوتر قرار دارد. اما فضا، روی‎ ها‎رد دیسک‎ها‎ی سرور قرار دارد و فایل‎ها‎یی که توسط صاحب سایت روی ‎ها‎ست قرار می‎گیرد، از سراسر دنیا قابل دسترس می‎باشند. برای مثال www.google.com یک دامنه محسوب می‎شود که دامنه آن google.com است و یکی از مهم ترین قسمت‎ها‎ی سایت و URL محسوب می‎شود. یکی از قابلیت‎ها‎ی‎ ها‎ست‎ها‎، امکان رمزگذاری است که موجب می شود تا سایت را از دسترس هکرها خارج سازد.


ویژگی‎ها‎ی‎ها‎ست

در زمان خرید دامنه یا ‎ها‎ست باید به ویژگی‎ها‎ی آن دقت نمایید که عبارتند از:

 میزان پهنای باند (Bandwidth)

ویندوز یا لینوکس میزان فضا (Quota)

پشتیبانی از زبان‌های برنامه نویسی از قبیل PHP, ASP، Perl، Python و …

تعداد دیتابیس‌ها کنترل پنل سرور از جمله سی پنل، دایرکت ادمین، پلسک و ... 

تفاوت میان دامنه‎ها‎

شاید تاکنون وب سایت‎ها‎یی را دیده باشید که در انتهای آدرس یا لینک آنها از com و .net و .ir و ... استفاده می‎شود. ممکن است با خود فکر کرده باشید که com با ir و یا net چه تفاوتی دارد؟ در پاسخ باید گفت هر یک از پسوندهای دامنه با یکدیگر متفاوت است و معنای هر یک اختصاصی است. دامنه‎ها‎ با توجه به سازمان یا شرکت مربوطه مشخص می‎شوند و از سوی دیگر برای ثبت آنها نیز باید به سازمان‎ها‎ی مجزایی مراجعه شود.

برای ایجاد دامنه یک فرمول کلی وجود دارد که تعداد حروف دامنه مشخص می‎شود. در این میان موارد استثنایی نیز وجود دارد. بر این اساس با 4 دسته دامنه برخورد می‎کنیم که عبارتند از:

دامنه‎ها‎ی ۳ حرفی: این نوع دامنه Top Level عمومی یا gTLDs نامیده می‎شود که دامنه Com net org به عنوان معروف ترین دامنه‎ها‎ی جهانی است و پسوند آن با com نشان داده می‎شود. عموما سایت‎ها‎یی که با این حروف نشان داده می‎شوند، تجاری هستند. چرا که Com مخفف کلمه Commerical به معنی تجارت می‎باشد.

دامنه‎ها‎ی ۳ حرفی جدید: این نوع دامنه‎ها‎ شامل Biz، Info، Pro، Aero، Coop ،Museum، Name و ... می‎باشد که برای برطرف کردن کمبود اسامی در دامنه‎ها‎ی دسته اول ایجاد شدند. دامنه Info نیز جهت ترغیب کاربران اینترنتی و صاحبان وب سایت‎ها‎ توسط بعضی از Serverهای ثبت دامنه ایجاد شده است که به صورت یک ساله ثبت می‎شود و مدیران وب سایت باید هر سال آن را تمدید می‏کنند. این دامنه‎ها‎ قیمت بالایی دارند.

دامنه‎ها‎ی مخصوص sTLDs l ) Top Level ): این نوع دامنه توسط دولت‎ها‎ استفاده می‎شوند و برای انتهای دامنه از حروف Gov استفاده می‎شود. GOV مخفف کلمه Government به معنی دولت است.

دامنه‎ها‎ی ۲ حرفی ( ccTLDs ): که دامنه‎ بین المللی کشورهای جهان است و براساس نام کشور انتخاب می‎شود. برای مثال وب سایت‎ها‎ی ایرانی از .IR : IRAN، .cn : chine، .US: american، BR : Brezil و ....

 

طراحی اپلیکیشن اندروید

طراحی وب سایت

طراحی نرم افزار تلفن همراه

  • logo-samandehi
  • logo-nezam-senfi
  • samane-tadarokat-electronic
  • logo-bakutel
  • انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی شهر تهران
  • شورای عالی انفورماتیک کشور
  • اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران
  • etehadieMajazi