اگر وب‌سایت یا اپ‌تان کاربردپذیری خوبی داشته باشد زیبایی آن مهم نیست!
اگر وب‌سایت یا اپ‌تان کاربردپذیری خوبی داشته باشد زیبایی آن مهم نیست!

برخی طراحان هستند که به نام کاربردپذیری، اهمیت زیبایی و جذابیت را نادیده می‌گیرند و گاهی‌اوقات این کار منجر به ایجاد سایت‌ هایی نه چندان جذاب ولی بسیار محبوب می‌شود!

با این حال باید دانست که زیبایی و جذابیت هم سهم خودشان را در طراحی دارند چرا که چیزهای زیبا بیشتر دیگران را به سوی خود جذب می‌کنند؛ همچنین مطالعات نشان داده‌اند که احساسات نقش مهمی را در تجربهٔ کاربری بازی می‌کنند و بالتبع اگر وب ‌سایتی از لحاظ بصری زیباتر و چشم‌ نوازتر باشد، کاربران احساس آرامش بیشتری می‌کنند و به‌ نظرشان آن وب ‌سایت کاربردی‌تر است.  
برداشت مثبت اول، که بر اساس ظاهر باشد نه تعامل، ارزش وب‌ سایت را برای کاربر تعیین می‌کند. زیبایی‌گرایی همچنین در محبوبیت برند، محصول یا خدماتتان هم تأثیرگذار است چرا که نشان‌دهندهٔ این است که شما برای همه چیز اهمیت قائلید.

مطالعه ‌ای در همین زمینه به این جمع ‌بندی رسید که اگر چه چیزهای جذاب ممکن است در رتبه ‌بندی عملکرد همیشه رتبهٔ خیلی بالایی نیاورند، اما در چشم افراد چیزهای جذاب قابل‌استفاده‌تر بوده و ارزش امتحان کردن دارند.

دانشگاه استنفورد مطالعه‌ای را با بیش از ۲۵۰۰ شرکت‌ کننده در مورد اینکه افراد چگونه اعتبار و ارزش یک وب‌ سایت را ارزیابی می‌کنند انجام داد؛ یافته ‌های این آزمایش گواهی بر اهمیت طراحی بصری بود چرا که تقریباً نیمی از شرکت کنندگان (۴۶.۱٪)، اعتبار وب ‌سایت‌ها را بر اساس زیبایی و جذابیت موارد مختلفی من جمله لی‌اوت، تایپوگرافی، سایز فونت، رنگ و غیره سنجیده بودند.
مسلماً زیبایی جای عملکرد یک وب‌سایت را نمی‌گیرد اما با این حال این مطالعه نشان داد که ارتباطی قوی میان جذابیت طراحی و اعتبار و ارزش یک سایت در نظر کاربران وجود دارد.

مشکلات و کاستی‌ ها در طراحی بصری به قدری سریع ذوق کاربر را کور می‌کنند که ممکن است اصلاً امکانات مفید دیگری را که جایگزین طراحی چشمگیر کرده ‌اید نبینند! همچنین گفته می‌شود که اگر وب‌ سایت یا اپلیکیشنی بر روی جنبه‌ های زیبایی و جذابیتش کار نکند، نه تنها در جلب توجه کاربر شکست می‌خورد، بلکه اگر توجهی هم جلب کند نمی‌تواند آن را طولانی مدت حفظ کند و همین که کاربر منبع جذاب ‌تری با اطلاعات و عملکرد مورد نظرش پیدا کرد، شما را ترک خواهد کرد.

  • logo-samandehi
  • logo-nezam-senfi
  • samane-tadarokat-electronic
  • logo-bakutel
  • انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی شهر تهران
  • شورای عالی انفورماتیک کشور
  • اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران
  • etehadieMajazi