بهترین و محبوب ترین موتر های جست و جو گر جهان
بهترین و محبوب ترین موتر های جست و جو گر جهان
بهترین موتورهای جستجوگر
همیشه تا صحبت از موتور های جستجو می شود افراد به یاد گوگل می افتند، آیا فقط گوگل، یک موتور جستجوی موفق شناخته شده است؟ قطعاً اینطور نیست.
در ابتدا قصد داریم کمی بیشتر در خصوص گوگل صحبت کنیم. مبرهن است که گوگل، غول موتورهای جستجوگر به شمار می رود و اولین رتبه در جستجو را دارا می باشد. طبق آماری که از سوی آخرین گزارش comscore به دست ما رسیده است، گوگل با 64 درصد جستجو در سال گذشته بیشترین رتبه را به خود اختصاص داده است. این موتور جستجو 89 درصد از جستجو در گوشی های تلفن همراه و همینطور تبلت را به خود اختصاص داده است.
دومین گزینه در لیست موتورهای جستجوگر، مربوط به موتور bing است، بینگ محصول مایکروسافت است و به نوعی رقیب همیشگی برای گوگل محسوب می شود. این موتور تا به امروز تلاش زیادی کرده است تا کاربران را متقاعد سازد که به سمت آن  کشیده شوند اما هنوز هم بعد از گوگل قرار دارد.
محبوب ترین موتورهای جستجوگر
یاهو از دسته موتورهای جستجوگر بسیار محبوب محسوب می شود که از سال 2011 تا به امروز توانسته رتبه خوبی را به خود اختصاص دهد. البته یاهو در زمینه ارائه خدمات ایمیل توانست در بین افراد محبوب شود. طبق بررسی هایی که صورت گرفته است یاهو سومین رتبه از فهرست موتورهای جستجوگر برتر را به خود اختصاص داده است.
چهارمین موتور جستجوگر معروف ، ask نام دارد، این موتور جستجو تقریباً سه درصد سهم جستجو را به خود اختصاص داده است و دارای یک فرمت سوال/پاسخ جالبی است که سایر موتورهای جستجوگر چنین امکاناتی را ندارند. در واقع در این موتور جستجو سوالی که شما می پرسید توسط کاربران دیگر پاسخ داده می شود و به صورت نظرسنجی طراحی شده است. در موتور جستجوی ask شرایطی فراهم شده است که افراد می توانند به جستجوی عمومی نیز بپردازند.
در بین انواع موتورهای جستجوگر، AOL نیز رتبه پنجم را به خود اختصاص داده و محبوبیت خاصی دارد.در این موتور جستجوگر قدیمی یک سری وبسایت های مشهور به این موتور جستجو وجود دارند که به آن مربوط هستند. 
معروف ترین موتورهای جستجوگر
ششمین موتور جستجوگر معروف در بین افراد، Baidu نام دارد. این موتور جستجوگر از سال 2000 تأسیس شده است و شرایط تأسیس آن به صورتی است که سهم بزرگی از بازار را به سمت خود کشیده است. به طور میانگین یک میلیارد جستجو در ماه را به خود اختصاص می دهد.
موتور جستجوگر DuckDuckGo  مزایای بسیاری نسبت به سایر موتورهای جستجو دارد، به عنوان مثال دارای رابط کاربری بسیار زیبایی است و چیزی به عنوان ردیابی کاربران برای آن عنوان نشده است. در واقع در این موتور جستجو شما می توانید با یک صفحه نتایج به صورت مستقیم به سایر وب سایت ها دسترسی داشته باشید. این گزینه دارای رتبه هفتم در فهرست موتورهای جستجوگر محسوب می شود.
Archive یک موتور جستجوی اینترنتی است که به صورت آرشیو طراحی شده است. این ابزار برای پیدا کردن یک دامنه ردیابی بسیار مناسب است از طرفی نیز برای مواردی که به دنبال تایخچه مشخصی هستید نیز این گزینه انتخاب خوبی محسوب می شود.
چاچا نهمین موتور جستجوگر محسوب می شود که محبوبیت آن بیش از ایالات متحده دیده می شود. این موتور نیز دارای قالب پرسش و پاسخ است. در این موتور یک سری آزمون ها برگزار می شود که سبب می شود در تصمیم گیری خود دقیقتر عمل نمایید.
دلایل انتخاب بهترین موتورهای جستجوگر
شاید سوال کنید که چطور به انتخاب موتورهای جستجوگر برتر پرداخته ایم. به طور کلی بررسی های ما بر اساس میزان رضایت کاربران صورت گرفته است، به این صورت که هرچه کاربر از یک موتور جستجو بیشتری استفاده نماید، یعنی اطلاعات ارائه شده به وی مناسب تر است و این امر نشان می دهد که به طور کلی افراد می توانند به نتیجه قابل قبول تری در این خصوص دست یابند. در نظر داشته باشید که همیشه کیفیت در این ارزیابی کافی نبوده و میزان حجم اطلاعات ارسالی بین انواع موتورهای جستجوگر نیز مورد بررسی قرار گرفته است.
جمع بندی
در این مقاله سعی کردیم ویژگی های انواع موتورهای جستجوگر را مورد بررسی قرار دهیم و به این ترتیب رتبه های برتر از موتورهای جستجوگر را که کاربران نسبت به آنها رضایت داشته اند را معرفی کردیم. در نظر داشته باشید به طور کلی در بین انواع موتورهای جستجوگر همیشه رقابت دیده می شود و هرگز نمی توان گفت که یک موتور جستجو می تواند بهترین مطلق باشد، البته در مورد گوگل این موضوع به طور دقیق تری دنبال شده است و مشخص شده است که هنوز هم گوگل می تواند حجم زیادی اطلاعات را برای کاربران فراهم سازد. رشد موتور جستجوگر گوگل در سال 2018 بسیار پر اهمیت اعلام شده است.
  • logo-samandehi
  • logo-nezam-senfi
  • samane-tadarokat-electronic
  • logo-bakutel
  • انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی شهر تهران
  • شورای عالی انفورماتیک کشور
  • اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران
  • etehadieMajazi