14 نکته برای شروع موفق یک کسب و کار در کدنویسی
14 نکته برای شروع موفق یک کسب و کار در کدنویسی
کدنویسی همواره با چالش های مختلف همراه است و به مهارت های گوناگون نیاز دارد. کدنویسی با ارائه چالش های گوناگون شما را برای سمت های شغلی مختلف آماده می کند. 
 تغییر شغل یکی از پرچالش ترین تصمیماتی است که یک فرد می تواند در طول زندگی خود اتخاذ کند. زمانی که به شغل کدنویسی مشغول هستید یا می خواهید کدنویسی را به عنوان شغل جدید خود برگزینید؛ اوضاع حتی از شرایط معمولی هم سخت تر است چون در کدنویسی در صورت برآورده شدن انتظارات باز هم راه هایی برای ارتقا سطح کیفیت وجود دارد؛ و اتفاقات غیرمترقبه همیشه رخ می دهد. 
روند تغییر شغل به عنوان یک کد نویس را زمانی بهتر درک می کنید که در این روند تغییر قرار بگیرید؛ اما همیشه چنین فرصتی محقق نمی شود و شما نیازمند به کارگیری نکاتی هستید که از انسان های با تجربه که تمام رفتارهای درست و نادرست انجام شده در این روند و نتایج آن ها را می دانند، استفاده کنید.
وارد مسیر شوید
همواره به این موضوع می اندیشیم که برای تغییر شغل یا شروع هر نوع فعالیتی، نیازمند مهارت هایی هستیم که قبل از یادگیری آن ها نمی توانیم فعالیت مورد نظر را آغاز کنیم؛ در صورتی که این موضوع یک تصور رایج اشتباه است، باید وارد شوید و تلاش را آغاز کنید. برای متعهد ماندن به این اصل به اراده ی محکمی نیاز دارید اما اگر میزان قابل توجهی از نظم را چاشنی کار خود کنید بدون شک پیروز خواهید بود. جسارت آغاز راه را در خود تقویت کنید و با از سر گرفتن تلاش به سمت موفقیت حرکت کنید.
کدهایتان را به اشتراک بگذارید
واکنش ها نسبت به کدها و کدنویسی شما همواره در دنیای واقعی اتفاق می افتد و هیچ گاه برای در میان گذاشتن کدهایتان با دیگران تعلل نکنید؛ حتی اگر تازه کار هستید باید نتیجه فعالیت تان را به اشتراک گذاشته و از نظرات دیگران  بهره مند شوید. 
پیشرفت  از طریق در میان گذاشتن راه حل ها با افراد با تجربه و کمک گرفتن از آن ها در جهت بهبود کدنویسی های انجام شده تان میسر می شود؛ بعضی اوقات راه های متفاوت به یک هدف ختم می شود.
این روش یک تصمیم هوشمندانه برای بهبود کیفیت کدنویسی ارائه شده توسط شما است.
یک پروژه جانبی را آغاز کنید
ارائه ی ایده ی یک پروژه که به آن علاقه دارید و به شما در  قطع نکردن روند فعالیتتان ، زمانی که عرصه بر شما تنگ می شود کمک می کند؛ نه تنها باعث افزایش انگیزه ی شما در انجام فعالیت هایتان می شود بلکه در فرآیند کدنویسی هم کمک شایانی برای شما است.
کارمندان همیشه با دیدن همکارانی که  خارج از فعالیتی که از آن کسب درآمد می کنند، به انجام پروژه ای مشغول اند که به آن علاقه دارند تحت تاثیر قرار می گیرند. شور و شوق زیاد برای انجام کارها می تواند باعث تمایز شما باشد حتی اگر تازه تغییر شغل داده باشید یا حتی در این سمت تازه کار باشید.
از جایی که باید فراتر بروید
ممکن است در طول دوره کاری خود به پروژه هایی برخورد کنید که به راحتی حل می شوند و راه حل های سریعی دارند؛ اما این موضوع همیشه اتفاق نمی افتد و شما با پروژه های طولانی و دشوار هم رو به رو می شوید. این که زمان بیشتری را صرف کنید و فراتر از آن چه باید انجام دهید، یک مزیت است. فراتر رفتن در حوزه ی فعالیتتان نه تنها توانایی های شما را به نمایش می گذارد بلکه جدیت شما را در شروع و گسترش کارتان در کدنویسی بیش از پیش نمایان می کند.
هیچ گاه تظاهر به دانستن چیزهایی که نمی دانید نکنید
اگر موضوعی را به طور کامل متوجه نشده اید، به دنبال راه حل هایی باشید که موضوع را برایتان شفاف سازی می کند؛  چون در آینده حتما به کمک تان خواهد آمد. یکی از بدترین و آسیب زننده ترین کارها در هنگام یادگیری کدنویسی اتفاق می افتد؛ تظاهر به یادگرفتن، چیزی است که یاد نگرفته اید. یادگرفتن کدنویسی پروسه ی طولانی مدتی است و باید همه چیز را از ابتدا یاد بگیرید. نادیده گرفتن این موضوع شما را به دردسر خواهد انداخت و این موضوع اصلا خوشایند نخواهد بود.
برنامه هایتان را با شخص با تجربه تر از خودتان به اشتراک بگذارید
یکی از بهترین راه ها برای بهتر کردن مهارت کدنویسی استفاده از ایده ها و مهارت های کسی است که تجربه ی بیشتری از شما دارد. در این جا موضوعی تحت عنوان برنامه نویسی زوجی مطرح می شود؛ به این معنا که یک فرد به عنوان محرک با استفاده از کیبورد به کدنویسی مشغول می شود و فرد دیگر فرد کد نویس را در جهت کدنویسی مورد نظر کنترل و هدایت می کند.
دلیل کار آمد بودن این روش آن است که شما می توانید به طور مستقیم نکات ضروری را از فرد هدایت کنندتان فرا گیرید؛ زیرا او می تواند در هنگام کدنویسی( که توسط شما صورت می گیرد) نکات لازم را به شما گوشزد کند و شما با شخصی سازی این روش ها می توانید به بهترین نحو در کارتان پیشرفت کنید.
شروع به معرفی خود به عنوان یک توسعه گر کنید
تغییر شغل و تبدیل شدن به یک توسعه گر نیازمند فراگیری مهارت های دشواری در برنامه نویسی است . روشی که با آن افراد شما را به عنوان یک توسعه گر خواهند شناخت از درجه بالای اهمیت برخوردار است و شما باید خودتان را به عنوان یک برند معرفی کنید.
در مصاحبه های شغلی با حجم وسیعی از افراد داوطلب  این امر کمک شایانی به شما می کند؛ شما باید سعی کنید راهی را که از طریق آن می توانید شخصیت تان را معرفی کنید پیداکنید؛ چون شانس استخدام نسیب کسانی می شود که در معرفی خود به عنوان یک برند مرتبط با بستر فرهنگی شرکت موفق عمل کنند.
وبلاگ تخصصی درباره ویژگی های برنامه نویسی تهیه کنید
این نوع از وبلاگ ها در صورتی که به شناخت شما از خودتان به عنوان یک توسعه گر و تسلط بر اصول پیچیده برنامه نویسی و کدنویسی کمک کند، مفید واقع می شود.
از قلم خود بهره بگیرید تا توسعه گران دیگر، شما و فرآیند حل مشکلات تان را بشناسند؛ کارمندان همواره به دنبال راه هایی برای  تقسیم مشکلات به بخش های کوچک تر هستند و شما باید از هر فرصتی استفاده کنید تا آن ها شما را به عنوان یک توسعه گر به رسمیت بشناسند و این فعالیت شما جدیت تان در کار کدنویسی  را هرچه بیشتر به نمایش می گذارد.
از منطقه امن خود خارج شوید
اگر همواره به دنبال حل مشکلات راحت یا انجام کاری باشید که به آسانی از عهده آن برمی آیید و در آن مهارت دارید  باشید؛ هیچ گاه چیزی یاد نخواهید گرفت. تنها از طریق  فراتر بردن مرز های فعالیت خود و انجام کار هایی که عادت به انجام آن ها ندارید تجربه لازم را به دست خواهید آورد. موفق ترین افراد در کدنویسی کسانی هستند که مرز های امن فعالیت خود را هر روز به چالش می کشند.
در انجام یک پروژه کد نویسی با دیگران همکاری کنید
همکاری با تعدادی از افراد در یک پروژه کدنویسی  تجربه ی با ارزشی بوده و مستلزم یادگیری مهارت های جدیدی است.
مهارت های زیر از جمله مهارت هایی است که از طریق کار در پروژه های مشترک فرا نمی گیرید:
استفاده از گیت ها برای همکاری با توسعه گران
برطرف کردن تناقضات و مشکلات موجود در کدها
چگونه کار را تقسیم و به بخش های قابل مدیریت تقسیم کنیم که توسعه گران بتوانند آن ها را انجام دهند.
داشتن این تجربه باعث می شود تا یاد بگیرید با سرعت پیشرفت پروژه همگام باشید و از منطقه ی امنتان خارج شوید و مهارت های تان را به نحو چشم گیری بهبود ببخشید. کدنویسی و چالش های موجود در پروژه های مربوط به آن با به چالش کشیدن مهارت هایتان استعدادهایتان را به بهترین شکل نمود می دهد.
نگرش مثبتتان را حفظ کنید
یادگیری بدون داشتن چهارچوب ذهنی درست، غیرممکن است.
برنامه نویسی کار دشواری است اما این یک مزیت است؛ اگر برنامه نویسی کار راحتی بود برنامه نویسان هرگز برای شرکت هایی که در آن ها مشغول به کار هستند ارزشمند نبودند.
برای یک شروع موفق به عنوان یک برنامه نویس، باید احساسات را خارج از حیطه ی فعالیت تان نگه دارید؛ برای مثال یک خطا در فرآیند کدنویسی  یک فاجعه ی ناراحت کننده نیست بلکه تنها نتیجه با آنچه انتظار داشته اید متفاوت بوده و شما همیشه می توانید تغییرات را اعمال کنید. شانس دوباره وجود دارد پس اشتباهای تان قدمی رو به جلو است نه یک فاجعه.
زمان های ناامید کننده گاها پیش خواهند آمد؛ حل کردن مشکلات همواره با نگرانی خاطر همراه است اما این نگرانی نباید شما را به عقب براند و از انجام آن کار منصرف تان کند؛ تداوم فعالیت یکی از اصولی است که هرگز نباید نقض شود؛ پس ادامه دهید و به یاد داشته باشید که بعد از برطرف شدن مشکل به خودتان افتخار خواهید کرد.
کار بر روی چالش های کدنویسی
این امر که توسط تیم استخدام کننده به واسطه ی توانایی تان در حل مشکلات ارزیابی شوید موضوع رایجی است و به مصاحبه های وایت برد شهرت دارد .با حل کردن چالش های پیش روی تان در کدنویسی علاوه بر خارج شدن از محدوده امن تان با وقوع چالش های جدید و غیر مترقبه، در حل مشکلات خلاق، فعال و مبدع باقی می مانید.
توسعه گران به دنبال برنامه نویسانی هستند که توانایی حل مشکلات را در زمان وقوع دارند؛ به عبارتی این امر نشان دهنده ی آن است که در صورت وقوع مشکل آن ها قادر به یافتن جواب و راه حل مناسب هستند.
با کدها عجین شوید
برای انجام همه آنچه در موارد قبل درباره ی کدنویسی  بیان شد؛ باید همواره با کدها و فرآیند کدنویسی در ارتباط باشید تا بتوانید با بالاترین سطح عملکرد به فعالیت تان ادامه دهید. برای ارتباط بیشتر با کدها و کدنویسی می توانید کارهای زیر را انجام دهید:
1.کنفرانس های فنی کدنویسی را در یوتیوب تماشا کنید
2.صفحات مرتب با کد نویسی را در توییتر دنبال کنید
3.به فایل های صوتی مربوط به یادگیری کدنویسی گوش کنید
با قرار دادن کدها در مرکز زندگی تان، تمام مدت به آن ها فکر خواهید کرد و قادر خواهید بود تا مسائل کاری را به آسانی برطرف کنید چون همواره درباره ی تمامی اتفاقات و ایده ها اطلاعاتی در دست دارید.
خود را برای مصاحبه فنی آماده کنید
برای شروع یک شغل باید خود را برای مصاحبه ی فنی آماده کنید. فکر کردن درباره ی سوالات احتمالی و آماده کردن پاسخ های احتمالی تان یکی از راه هایی است که می تواند به شما در این راه کمک کند. مثلا می توانید مراحل کدنویسی را به جای استفاده از نرم افزار ها و ویرایشگر ها  به صورت دستی انجام دهید تا به فرآیند کار تسلط بیشتری پیدا کنید، یا یک چالش فنی را حل و برای مصاحبه گران توضیح دهید.


طراحی اپلیکیشن اندروید | طراحی وب سایت | شرکت ایده پردازان پاراکس | 
  • logo-samandehi
  • logo-nezam-senfi
  • samane-tadarokat-electronic
  • logo-bakutel
  • انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی شهر تهران
  • شورای عالی انفورماتیک کشور
  • اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران
  • etehadieMajazi