به کار بردن طرح حیوانات در طراحی لوگو
به کار بردن طرح حیوانات در طراحی لوگو

برای یک لحظه به این موضوع فکر کنید که برند های شناخته شده در جهان چه لوگو هایی را به عنوان نشان برند خود مطرح کرده اند؟ شاید تصاویری که به سرعت در این لحظه از ذهن شما عبور کند، سیب گاز زده نمادی برای شرکت اپل، حرف ام و یا تصویر یک حیوان باشد. نشان ها و لوگو ها برای هدف مشخصی طراحی می شوند، آنها تصویر برند خود محسوب می شوند و نقش بسیار حیاتی در موفقیت یک برند ایفا می کنند. طرح یک لوگو گاهی فراتر از یک امر زیبایی شناسی ساده عمل کرده و قادر است تا توصیف کننده ی ارزش های اصلی یک برند باشد.

این توضیحات دلیلی بر مهم شمردن لوگو و صرف زمان و انرژی توسط کسب و کارها برای طراحی آن به بهترین شکل می باشد. موفقیت یک برند در گرو  استفاده آن برند از ابزار بازاریابی قدرتمند می باشد و  یکی از مهم ترین این ابزارها، طرح لوگو می باشد که نشان دهنده ی تصویر توصیف گر مهمی از یک برند است.
لوگوها و زمینه های اساسی

با افزودن یک لایه ی اضافی به طرح، هنرمند می تواند معنای جدیدی را بیان کند. به این منظور نماد ها کاربرد بسیاری خواهند داشت. متاسفانه تمامی لوگو ها قادر نخواهند بود تا ارزش اصلی برند را به راحتی بیان کنند و بسیاری از لوگو ها پیرو داستان معنا دار خاصی نیستند.

آگاهی ما از طراحی حیوانات و استفاده درست از آنها در لوگو ها می تواند کمک بسیاری در موفق عمل کردن برند مورد نظرمان خواهد کرد.
چرا از حیوانات در طراحی لوگو استفاده کنیم؟

بدون شک برند های شناخته شده ی بسیاری، از حیوانات در لوگو های خود بهره برده اند. اما آیا دلیل خاصی برای این امر وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال شاید بتوان گفت که انسان ها نیز به نوعی پادشاه حیوانات به شمار می آیند، و همیشه حیوانات توسط پیشینیان ما انسان ها مورد توجه خاصی قرار گرفته بودند و حتی در بسیاری از فرهنگ ها حیوانات مورد ستایش قرار می گرفتند. از نقاشی های کشیده شده بر روی دیوار های غارها توسط انسان های ما قبل تاریخ گرفته تا تفسیر مدرن از این موضوع تنها ظاهر حیوانات نیست که اهمیت دارد بلکه سمبل بودن هر حیوان به نوبه ی خود امری ارزشمند تلقی می شود.

لوگو هایی که در آنها طرح حیوانات به کار رفته است تنها در موضوعات حیوان محور مانند حفظ و بقا یک سازمان به کار نمی روند، بلکه استفاده از آنها در صنعت و تجارت به عنوان نماینده هایی از ایده های شرکت های بزرگ امری رایج و معمول است.   

در ادامه مقاله با تعدادی از برند های شناخته شده و موفق جهان که در لوگو خود از طرح حیوانات استفاده کرده اند آشنا خواهیم شد و دلیل استفاده ی آنها از آن حیوان مورد نظر را خواهیم فهمید


استفاده از اسب در لوگو شرکت فراری
بی شک نام شرکت فراری شما را یاد ماشین های مسابقه ای می اندازد. این شرکت ایتالیایی لوگو ای را برای خود برگزیده است که بی ارتباط با اتومبیل هایی که تولید می کند نیست. اسب نشان دهنده ی سرعت بسیار و رام نشدنی بودن اتومبیل ها می باشد.


استفاده از پنگوئن در لوگو شرکت لینوکس
دلیلی که این شرکت محبوب سیستم عامل از پنگوئن در لوگو خود استفاده کرده است این است که خود بیماری تمثیلی به نام پنگوئنیسم را تعریف می کند که در آن بیمار شب ها بیدار می ماند و علاقه ی بسیاری به پنگوئن ها را در خود حس می نماید. این موضوع گویای خوبی از رویکرد شرکت لینوکس می باشد که به خوبی توانسته اند آنرا در لوگوی این برند پیاده سازی کنند.


استفاده از پاندا در لوگو سازمان دبلیو دبلیو اف
دلیلی که سازمان حفاظت از حیات وحش جهان برای استفاده از پاندا در لوگو خود بیان می کند این است که پاندا ها نمونه ای از گونه های آسیب پذیر حیات وحش محسوب می شوند. داشتن تنها دو رنگ سیاه و سفید و خاصیت دل نشین بودن چهره ی پاندا سبب می شود تا این لوگو در ذهن مخاطبان خود باقی بماند.


استفاده از کروکدیل در لوگو برند لاگوست
این برند پوشاک و کیف و کفش فرانسوی  از تمساح در لوگو خود استفاده کرده است تا شعار خود را که جمله ی همانند یک کروکدیل واقعی بجنگ است را به خوبی بیان کرده باشد.


استفاده از پرنده در لوگو شبکه اجتماعی توییتر
توییتر که یکی از شبکه های اجتماعی محبوب به شمار می آید در لوگو خود از تصویر یک پرنده بهره جسته است تا نمادی مناسب از انتقال پیام به یکدیگر  را به مردم نشان دهد.

همانطور که در میان لوگو ها مشاهده کردید، این برند ها به خوبی نشان داده اند که می توان از یک حیوان شناخته شده، لوگویی طراحی کرد که در ذهن مخاطب ماندگار بوده و شعار و یا رویکردشان را به خوبی به نمایش بگذارند. که این موضوع گویای ایده پردازی خوب طراحان این لوگو ها می باشد.

 

  • logo-samandehi
  • logo-nezam-senfi
  • samane-tadarokat-electronic
  • logo-bakutel
  • انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی شهر تهران
  • شورای عالی انفورماتیک کشور
  • اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران
  • etehadieMajazi