سه نکته برای ایجاد جریان کاربری مؤثر
سه نکته برای ایجاد جریان کاربری مؤثر

سه نکته برای ایجاد جریان کاربری مؤثر تقریبا هدف هر وب‌سایتی جذب مشتریان به خرید محصولات، یا عضویت برای دنبال کردن خدمات است. با این وجود وب‌سایت شما نمی‌تواند این هدف را بدون ارائه تجربه کاربری عالی، که عمدتا توسط یک جریان کاربری خوب تعریف می‌شود، به انجام رساند.
جریان کاربری به یک سری مراحل اشاره دارد که به چشم‌انداز شما کمک می‌کند بدون هیچ حواس‌پرتی یا مانعی با مشتریان ارتباط برقرار کنید. به این ترتیب، conversions (تبدیل) وب‌سایت شما را بهبود بخشیده و bounce rate (درصد کاربرانی که پس از ورود به سایت شما بدون مشاهده صفحه‌ دیگری از آن خارج می‌شوند) را کاهش می‌دهد.
با این حال، گفتن ساخت طراحی جریان کاربری خوب ساده‌ است اما در واقع فرآیندی پیچیده است که شامل ایجاد و ارزیابی مراحل مختلف می‌شود. با این حال، اگر چند مورد را در ذهن داشته باشید، می‌توانید یک جریان کاربری عالی را سریعا فعال کنید.
1. مشتریان خود را بشناسید
وقتی جریان کاربری ایجاد می‌کنید، اولین چیزی که باید به آن فکر کنید، مشتریان هستند. درک عمیق از مخاطبانی که هدف شما هستند، برای ایجاد یک جریان کاربری که به خوبی تعریف شده است اساسی می‌باشد. اگر بدانید آن‌ها چه چیزهایی از شما انتظار دارند، طراحی جریان کاربری مناسب ساده‌تر می‌شود. این کار به شما اجازه می‌دهد تا دیدگاهی شبیه به دیدگاه کاربران خود طراحی کنید، که در نتیجه عملکرد و تبادل بالاتری خواهد داشت. به همین دلیل است که شما نیاز به ایجاد شخصیت کاربران و همچنین هموار کردن سفر کاربران از دیدگاه خودتان دارید.
ایجاد شخصیت خریدار
شما می‌توانید به شخصیت کاربر به عنوان مجموعه‌ای از ویژگی‌هایی که مربوط به اکثریت کاربران بالقوه شماست فکر کنید. حدس‌های تخیلی وجود ندارد. به طور طبیعی، ایجاد شخصیت خریدار شامل بسیاری از تحقیقات کمی و کیفی است. شما نیاز به مطالعه و شناخت الگوهای رفتاری، اهداف، مهارت‌ها، نگرش‌ها و اطلاعات پیش‌زمینه در مورد مشتریان خود دارید.
تا آنجا که امکان دارد اطلاعات زیادی را در مورد کاربران خود جمع‌آوری کنید. مطمئن شوید کاربران شما در حال حاضر با چه چیزی در تعامل هستند، و در مورد اینکه آن‌ها در آینده چگونه کاری را انجام خواهند داد فکر نکنید.
همچنین باید هر ویژگی شخصیت خریدار خود را به داده‌های واقعی متصل کنید. می‌توانید بیش از یک شخصیت ایجاد کنید. با این حال، در چنین مواردی، شما باید آنان را به عنوان اشخاص اولیه (مرتبط ‌تر) و ثانویه الویت‌بندی کنید.
سفر کاربران را بسازید
جنبه بعدی شناخت کاربران‌تان نگاشت سفر آنان است. سفر کاربر یک جدول زمانی از اقدامات کاربر است که نقاط مختلف تعاملی بین مشتریان و وب‌سایت شما را نشان می‌دهد. این امر به شما اجازه می‌دهد تا متوجه شوید چگونه مشتریان با سایت شما ارتباط برقرار می‌کنند و آنچه را که شما می‌توانید برای بهبود این مشارکت انجام دهید را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد. مثلا، ممکن است شما قادر باشید تا یک مرحله خاص از سفر را که می‌تواند تبدیل (conversions) را بهبود بخشد را بیابید که آن را حذف کرده یا اصلاح کنید.
معمولا شامل افراد، جدول زمانی، نقاط تعاملی و کانال‌های تعاملی می‌باشد. شخصیت‌های دقیق مشتریان به شما این امکان را می‌دهد که نقاط مثبت یا مشکلات مشتریان خود را بشناسید. جدول زمانی تعیین می‌کند که چه مدت سفر طول می‌کشد، در حالی که نقاط تعاملی مراحلی هستند که کاربران در تعامل هستند یا اقدامات خاصی مثل ثبت‌نام را انجام می‌دهند.
کانال‌های تعاملی چیزی جز روش‌های مختلف برای برقراری ارتباط با مشتریان شماست، مثل ایمیل‌های تبلیغاتی، پیام‌های متنی و یا چت آنلاین. با این حال، نقشه سفر مشتری تا حد زیادی به نیچ مارکتینگ و شخصیت مشتریان بستگی دارد.
شناسایی نقاط ورودی
علاوه بر شخصیت کاربر و سفر خریدار، شما همچنین نیاز به شناخت نقاط ورودی دارید. نقاط ورودی روشی است که مشتریان بالقوه شما به وب‌سایت شما دست می‌یابند. معمولا آن‌ها از طریق یکی از نقاط ورودی زیر به سایت شما می‌رسند.
به طور مستقیم آدرس وب‌سایت شما را تایپ می‌کنند.
از طریق سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک و اینستاگرام. آن‌ها بر روی لینک‌های ارائه شده در محتوای تبلیغاتی کلیک می‌کنند و به سایت شما می‌رسند.
از طریق جستجوی ارگانیک (یا تبلیغات پرداخت برای هر کلیک، اگر در حال اجرای کمپین PPC هستید) با تایپ کردن کوئری‌های جستجو در موتورهای جستجو مثل گوگل و Bing.
از طریق تبلیغات و ارجاعات در سایر وب‌سایت‌ها، انجمن‌های آنلاین و وبلاگ‌ها.
از طریق لینک‌های موجود در ایمیل‌های ارسال‌شده در ایمیل‌های تبلیغاتی یا خبرنامه‌های ماهانه.
شناخت این نقاط ورودی بسیار مهم است، زیرا آن‌ها جریان کاربری شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. مثلا کاربری که از طریق کلیک بر روی لینک موجود در ایمیل تبلیغاتی به سایت شما می‌آید، احتمالا کاربر تکراری است که بیشتر علاقه‌مند به بهره‌وری از پیشنهاد خاص ذکر شده در ایمیل است تا پیدا کردن سایت شما.
از سوی دیگر، کسی که از طریق جستجوی ارگانیک، یا ترویج رسانه‌های اجتماعی به سایت شما می‌آید، بیشتر احتمال دارد بازدیدکننده‌ای باشد که اولین بار است به سایت شما سر می‌زند. بنابراین آن‌ها سایت شما را مرور کرده و قبل از انجام هر اقدامی، سعی می‌کنند اطلاعات بیشتری در مورد کسب و کار شما به دست آورند. آن‌ها یک جریان کاربری طولانی‌تر با چندین تعامل میکرو در مقایسه با مشتریی که به سایت مراجعه می‌کند دارند.
2. اجتناب از محتوای بیش از حد زیاد و خسته کردن کاربران
طراحان UX اغلب زمانی که در تلاش برای جذب کاربران هستند، جریان‌های کاربری را ایجاد می‌کنند که با محتوا لبریز شده است. متاسفانه، این امر نتیجه‌ای متضاد را ایجاد می‌کند. محتوا یا ویژگی‌های زیان‌آور بیشتر احتمال دارد که کاربران را گیج و ناامید کنند، در نتیجه باعث افزایش bounce rate می‌شوند.
حذف محتوای بیش از حد
چه در محتوای بیش از حد چه در عناصر UI، شما باید حواس‌پرتی را تا حد امکان کم کنید. آن‌ها نه تنها غیرضروری، بلکه غیر جذاب هستند. بنابراین مطمئن شوید که همه محتواها، گرافیک‌ها، انیمیشن‌ها، متن‌های زرق و برق‌دار و لوگوهای چشمک‌زن زیادی و مفرط را حذف کرده‌اید. به عبارت دیگر، شما باید سادگی را در نظر بگیرید.
در صورت امکان، به سمت طراحی مینیمالیست بروید. بیشتر وب‌سایت‌های استاتیک و سرویس‌گرا می‌توانند از رویکرد مینیمالیستی برای جریان‌های کاربری ساده و درعین حال جذاب برای وب‌سایت‌شان استفاده کنند. طرح‌های سایت را فقط با عناصر ضروری ایجاد کنید. از ترکیب متعادل تصاویر، متن و ویژگی‌های دیگر که جریان کاربری را تعریف می‌کنند استفاده کنید.
تعداد گزینه‌ها و ویژگی‌ها را کوتاه کنید
طراحی مینیمالیست همچنین برای گزینه‌ها و ویژگی‌های مختلف سایت شما کار می‌کند. شما باید ویژگی‌ها و گزینه‌های خود را در سایت به حداقل برسانید. انتخاب‌های بی‌شمار می‌تواند منجر به فلج کردن تصمیم‌گیری شود. همیشه مطمئن شوید که انتخاب‌های واضحی را ارائه می‌دهید که به یک اقدام خاص منجر می‌شود.
ساده‌ترین راه برای ایجاد چنین رویدادی فراخوان به عمل (Calls-To-Action) و قرار دادن مناسب آن‌ها در سایت است.
3. ایجاد و تست نمونه اولیه
هنگامی که یک طرح پایدار برای جریان کاربری دارید، وقت آن است که نمونه‌های اولیه مختلفی را ایجاد کرده و آن‌ها را تست کنید. نمونه اولیه یک نوع ملموس جریان کار سایت شماست. این کار به شما اجازه می‌دهد قبل از طراحی واقعی مشکلات پنهانی را حل کنید، که باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه شما می‌شود.
نمونه اولیه خود را با کاربران واقعی تست کنید
همیشه بهتر است تا نمونه اولیه جریان کاربری خود را با کاربران واقعی تست کنید. می‌توانید از گروه کوچکی از مخاطبان مورد هدف خود (که با شخصیت خریدار شما منطبق هستند) برای تست استفاده کنید. طبق نیاز خود نمونه‌های زیادی را ایجاد کنید. از این گروه بخواهید نمونه اولیه شما را بررسی کرده و اقدامات انجام‌شده را بیابند. آن‌ها را تشویق کنید بازخورد صادقانه‌ای را ارائه دهند.
وقتی بازخورد آنان را پیدا کردید. سعی کنید با استفاده از تست A/B به مشکلات بپردازید. شما می‌توانید بیش از یک جایگزین برای حل یک مساله خاص ارائه دهید. تست A/B به شما کمک می‌کند بهترین راه‌حل ممکن را با اطمینان انتخاب کنید.
البته دستیابی به مشتریان واقعی در تست نمونه اولیه گران است. با این حال این مساله را به عنوان سرمایه‌گذاری در ساخت یک وب‌سایت با تبدیلات فروش بالا در نظر بگیرید. همچنین، می‌توانید کارشناس UX را استخدام کنید تا مسائل بالقوه را با جریان کاربری موجود پیدا کند. این مورد ارزان‌تر خواهد بود، اما به اندازه تست با مشتریان واقعی جامع نیست.
حفط بهینه‌سازی
ایجاد جریان کاربری فرآیند مداومی است. مشتریان از نقاط ورودی جدید استفاده خواهند کرد، رقبای‌تان عناصر جریان کاربری بهتری را ترکیب خواهند کرد، و وب نیز در حال تکامل است. شما نیز باید به طور منظم بهینه‌سازی جریان کاربری را خود را حفظ کرده و ادامه دهید تا در ارتباط با این تغییرات باقی بمانید.
می‌توانید سوالات زیر را از کاربر بپرسید.
آن‌ها چه چیزی را در سایت شما دوست دارند؟ آیا مورد منحصربه‌فردی وجود دارد که آنان را تشویق می‌کند تا دوباره به سایت شما بازگردند؟
جذاب‌ترین ویژگی سایت شما چیست و چرا؟
کدام بخش از سایت را غیر جذاب می‌دانند؟
چه چیز دیگری را پیشنهاد می‌کنند که وب‌سایت شما باید داشته باشد؟
درنهایت، چگونه آن‌ها تجربه کاربری (یا تجربه خرید) را ارزیابی می‌کنند؟
هنگام به‌روزرسانی جریان کاربری خود، این بازخورد را در نظر بگیرید. مثلا، می‌توانید سعی کنید عناصر غیرجذاب را در سایت خود بر اساس بازخورد مشتری تغییر دهید و ببینید آیا تغییرات می‌تواند فروش شما را بهبود بخشد.
جمع‌بندی
جریان کاربری و تجربه کاربری با یکدیگر در ارتباط هستند. اگر جریان کاربری را بهبود بخشید، تجربه کاربری نیز تقویت می‌شود. اما قبل از اینکه طراحی جریان کاربری را تنظیم کنید، مطمئن شوید که از طریق این سه نکته پیش می‌روید. این موارد به شما کمک خواهند کرد تا یک جریان کاربری بزرگ را در وب‌سایت خود پیاده کنید. وقتی شما می دانید چه چیزی باید ساخته شود، هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی جذب چشم‌انداز شما را بگیرد.

 

  • logo-samandehi
  • logo-nezam-senfi
  • samane-tadarokat-electronic
  • logo-bakutel
  • انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی شهر تهران
  • شورای عالی انفورماتیک کشور
  • اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران
  • etehadieMajazi