عوامل موفقیت در ساخت اپلیکیشن موبایل
عوامل موفقیت در ساخت اپلیکیشن موبایل

طراحی و ساخت اپلیکیشن موبایل یک فرآیند بلند مدت است که به بخش های کوچک تقسیم میشود. در هر بخش، هدف و امکان جدیدی طراحی و عرضه میشود و اپلیکیشن به مرور توسعه پیدا میکند. در این بلاگ عوامل موفقیت در طراحی و اجرای فرآیند ساخت اپلیکیشن موبایل را توضیح میدهیم.


ساخت اپلیکیشن کار یک روز نیست

اگر قصد ساخت اپلیکیشن موبایل دارید، باید قبل از هر کاری به این سوال پاسخ دهید که «می‌خواهید چه چیزی به مشتریان‌تان بدهید؟» قرار است با ساخت اپلیکیشن موبایل چه مشکلی را حل کنید؟

آیا می‌خواهید فضایی را ایجاد کنید که مشتریان و عرضه کنندگان بتوانند یکدیگر را آنجا پیدا کرده و به مبادله کالا و خدمات بپردازند؟ یا امکانی را برای برنامه ریزی کارهای روزانه و افزایش بهره وری کاربران فراهم کنید؟ ایده‌تان هرچه هست، به این فکر کنید که زندگی کاربران‌تان با ساخت اپلیکیشن موبایل چگونه راحت‌تر می‌شود.


به این سوالات پاسخ دهید

چرا کاربر باید بخواهد که از اپلیکیشن‌تان استفاده کنند؟
گردش کار در اپلیکیشن‌تان چگونه است؟
با ساخت اپلیکیشن چه امکاناتی به کاربر می‌دهید؟
چه امکاناتی در نسخه اولیه اپلیکیشن‌تان الزامی است؟


توجه به نیازهای کاربر باعث می‌شود درباره ابزار و امکانات اساسی اپلیکیشن تصمیم بهتری بگیرید. همچنین، هنگام طراحی و ساخت اپلیکیشن، باید رقبا و خدماتشان را مد نظر قرار دهید. در غیر این صورت، در رقابت با آنها دچار مشکل خواهید شد.
کار اصلی را درست انجام دهید


ساخت اپلیکیشن به طور کامل و گسترده، به یک باره اتفاق نمی‌افتد. اینستاگرام را به عنوان مثال در نظر بگیرید. بسیاری از امکاناتی که درحال حاضر در اینستاگرام وجود دارد، پنج سال قبل وجود نداشت. اپلیکیشن اینستاگرام ابتدا با هدف مشخص و ساده‌ای، که به اشتراگ گذاری عکس است، روانه بازار اپلیکیشن شد. سپس، به مرور طی به‌روزرسانی‌های مختلف، امکانات جدیدی به آن اضافه شد. اما از همان ابتدا، اینستاگرام کار اصلی را درست انجام داد و کاربران در به اشتراک گذاری عکس با دشواری و مشکل روبرو نشدند.

شما هم بهتر است در ابتدا هدف و کارکرد اصلی اپیکیشن‌تان را مشخص کرده و آنرا به درستی انجام دهید. در واقع یک محصول کمینه یا MVP که وظیفه‌اش را به خوبی انجام دهد را تولید کنید. سپس برای گسترش آن برنامه ریزی کنید. بدین ترتیب، ابتدا ابزار و امکاناتی که برای مفید و جذاب بودن اپلیکیشن ضروری‌اند را مشخص کنید؛ و شاخ و برگ آن را بگذارید برای بعد. امکانات جانبی و مکمل را می‌توان در آینده و پس از جذب مشتری و دریافت بازخورد ایجاد کرد.
بنابراین، هنگام ساخت اپلیکیشن، تمرکز خود را معطوف امکانات اساسی و هسته مرکزی آن کنید. امکانات اپلیکیشن‌تان باید به حدی مفید و کارآمد باشد که جای خود را در زندگی روزمره کاربران باز کند. همچنین، پرداختن به امکانات اصلی منجر به ایجاد محصول بهتر در زمان کوتاه‌تری می‌شود.


بازخوردگیری از کاربران

هرچه کار ساخت اپلیکیشن‌ موبایل‌تان سریعتر انجام شود، بازخورد آن نیز سریعتر گرفته می‌شود. این بازخوردگیری در طراحی ابزار و امکانات بعدی اپلیکیشن‌تان تاثیرگذار خواهد بود. زیرا از این طریق متوجه می‌شوید که کاربران چگونه از اپ شما استفاده می‌کنند و نقاط ضعف و قوت آن چیست.

به عنوان مثال، فرض کنید اپلیکیشنی ساخته‌اید که امکان عکاسی و نوت‌برداری دارد. کاربران این اپلیکیشن به ندرت از دوربین آن استفاده می‌کنند، اما در عوض، از امکان نوت‌ برداری آن خیلی بیشتر استفاده می‌ کنند. در این صورت، می‌ توانید در نسخه‌های به‌ روزرسانی بعدی امکانات نوت‌ برداری را افزایش دهید. یا شاید اصلا کاربران این اپلیکیشن نمی‌ توانند گزینه انتخاب دوربین عکاسی را پیدا کنند و به همین خاطر کمتر از امکان عکاسی آن استفاده می‌ کنند. در این صورت، می‌ توانید طراحی رابط کاربری را اصلاح کنید تا گزینه انتخاب دوربین راحت‌تر و سریع‌ تر در دسترس کابران قرار گیرد.

بنابراین، موفقیت در طراحی و ساخت اپلیکیشن موبایل در گرو استفاده بهینه کاربران از ابزار و امکانات آن است.


امکانات جدید و متناوب

اگر می‌خواهید اپلیکیشن موبایل موفقی داشته باشید، ببینید روش کار اپ های بزرگ و معروف چیست، و هر سال چه ابزار و امکانات جدیدی را عرضه می‌کنند. اپلیکیشن های بزرگ و موفق معمولا هر سال یک قابلیت جدید را به مجموعه امکانات خود اضافه می‌کنند. انجام چنین کاری باعث می‌شود که تعامل کاربران با اپلیکیشن شما حفظ شود، ضمن اینکه در کاهش هزینه هایتان موثر است.
تمرکز بر یک ابزار و امکان جدید در هر بار، به شما زمان کافی می‌دهد که نواقص احتمالی را بطور کامل برطرف کنید. این روش «آهسته و پیوسته» در ساخت اپلیکیشن موبایل در مواقعی که محدودیت بودجه دارید نیز مفید است.

 

 

  • logo-samandehi
  • logo-nezam-senfi
  • samane-tadarokat-electronic
  • logo-bakutel
  • انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی شهر تهران
  • شورای عالی انفورماتیک کشور
  • اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران
  • etehadieMajazi