مشاور کسب و کار کیست و چه وظایفی دارد؟
مشاور کسب و کار کیست و چه وظایفی دارد؟

اگر کسب و کار شما دچار مشکل شده و یا کارآفرین هستید و می خواهید برای ایجاد کسب و کاری اقدام کنید مطالب زیر را بخوانید. زیرا هم با مشاور کسب و کار و هم با شرح وظایف او آشنا خواهید شد.

انسان در زندگی امروزه نمی‌تواند در همه‌ی امور صاحب نظر و تخصص باشد. چرا که شرایط زندگی در عصر حاضر به تخصص و مهارت در همه‌ی زمینه‌های زندگی نیاز است. بر اساس باور بسیاری از روانشناسان و جامعه شناسان، آنقدر سرعت در زندگی بشر نقش حیاتی پیدا کرده است که اگر اندکی غفلت صورت بگیرد، عقب ماندگی زیادی حاصل خواهد شد. حالا تصور کنید در چنین فضایی، افراد بخواهند با آزمون و خطا، راهی برای موفقیت خود بیابند. در این مقاله قصد داریم درباره اهمیت مشاور کسب و کار به شما بگوییم.

اشاره کردیم که در تمامی عرصه‌های زندگی نیاز به تخصص و علم اندوزی داریم. حالا فرض کنید بعنوان مثال در زمینه کسب و کار، برای افرادی که میخواهند تازه کاری را شروع کنند یا از شرایط فعلی راضی نیستند و میخواهند تغییرات اساسی را اعمال کنند، فرصتی برای آزمون و خطا میتوان متصور بود؟ 

در حال حاضر و با توجه به پیشرفت تکنولوژی، شرایط امروز کسب و کار بسیار خطرناک و دارای ریسک بالا است. اگر نتوانید به درستی از بازار و رقبا پیشی بگیرید، پروسه پیشرفت شما با شکست مواجه خواهد شد. استفاده از راهنمایی و اطلاعات فرد حرفه‌ای، که از خارج به کسب و کار شما نظاره می‌کند، به طور حتم موفقیت بیشتری را برای شما به ارمغان خواهد آورد. در این مقاله قصد داریم درباره مشاور کسب و کار و وظایف او بیشتر صحبت کنیم.

مشاور کسب و کار کیست؟

او فردی است که در رابطه با حوزه‌های مختلف یک کسب و کار و مشکلات احتمالی آن علم و آگاهی کافی و لازم را دارد، اگر فردی صاحب کسب و کار کوچک و یا بزرگ باشد، با مشکلات ریز و درشتی روبرو خواهد شد. اگر بدون مشورت با یک مشاور آگاه پیش برود مطمئنا کسب و کار او به خطر خواهد افتاد.

همچنین ممکن است شخصی یک کارآفرین باشد و بخواهد اقدام به ایجاد یک کسب و کار جدید کند، یک مشاور کسب و کار آگاه می‌تواند چراغ راه او باشد و این فرد کارآفرین می‌تواند با خیال راحت اقدام به سرمایه‌گذاری کند. پس تا اینجا میتوانیم بگوییم که چه قصد کارآفرینی داشته باشیم و چه قصد توسعه کسب و کار خودمان را، نیاز به یک مشاور مجرب و توانمند بسیار ضروری بنظر می‌رسد.

یک مشاور دقیق و متعهد، کسب و کارها را تجزیه و تحلیل کرده و با ارائه راهکار، شرکت‌ها را در رسیدن به اهدافشان یاری می‌کند. بعضی گمان می‌کنند استفاده از مشاور کسب و کار، تنها برای راه‌اندازی کسب و کار و شروع آن ضروری است، در حالی ‌که این‌طور نیست. مشاور کسب و کار باید در طول حیات کاری یک سازمان در کنار کارفرما باشد تا بتواند بحران‌های پیش روی شرکت را به موقع، حل و فصل کند و یا از به وجود آمدن بحران‌ها جلوگیری نماید. تجربه ثابت کرده است که استخدام و بکارگیری یک مشاور کسب و کار در سازمان نه تنها هدر رفت سرمایه نیست(برخلاف باور برخی از صاحبان کسب و کار) بلکه خود یک سرمایه‌گذاری پر بهره ‌به شمار می‌رود.

یک مشاور کسب و کار چه نقشی ایفا می‌کند؟

مشاوران کسب و کار معمولاً در زمینه هایی مانند بازاریابی، منابع انسانی، مدیریت، امور مالی و حسابداری فعالیت دارند. مشاوران کسب و کار با ارزیابی نقاط ضعف و توصیه راه حل‌های تجاری وظیفه بهبود عملکرد شرکت ها را بر عهده دارند. در واقع حضور یک مشاور توانا در هر کدام از این بخش‌هایی که اشاره شد، میتواند باعث شناسایی نقاط تاریک شده و با تبدیل آنها به نقاط روشن، در بهبود بهره‌وری، نقش چشمگیری داشته باشد.

البته در نظر داشته باشید که ممکن است برخی از مشاورین کسب و کار در زمینه بازاریابی و برخی دیگر در بحث مدیریت یا بخش منابع انسانی بیشتر تجربه و تبحر داشته باشند. این نکته را از آن جهت اشاره کردیم که بدانید قرار نیست یک فرد که تحت عنوان مشاور کسب و کار برای یک سیستم استخدام می‌شود، قرار است تمام مهارت‌های ممکن را دارا باشد، بلکه کارفرما باید با توجه به نیاز خود و سیستم تحت مدیریتش، یک مشاور کسب و کار مرتبط را بکار بگیرد.

بعنوان مثال، یک مشاور کسب و کار در زمینه بازاریابی چه کمکهایی میتواند بکند:

 • در مورد صنایع، بازار، برندها و… برای کسب و کار، میتواند تحقیقات جامع و کاملی داشته باشد و گزارشهای کاربردی ارائه کند..

 • در زمینه مشخصات بازار، سهم بازار و تبلیغات، تجزیه و تحلیل انجام دهد.

 • میتواند به مدیران کمک کند تا برندهای متمرکز و موقعیت‌یابی و ابزارهای بازاریابی ارایه کنند.

 • میتواند در زمینه قیمت‌گذاری محصولات و خدمات، آنالیز بازار و رقبا، تهیه برنامه و کمک به اجرای آن و… اقدامات مثبتی انجام دهد.

یا اگر بخواهیم مثال دیگری بزنیم، میتوانیم به نقش مشاور کسب و کار در زمینه فروش اشاره کنیم که عبارتند از:

 • استخدام فروشنده‌های حرفه‌ای پس از مصاحبه و گزینش آنان و تشکیل یک تیم فروش قوی.

 • تدوین طرحی جامع برای فروش و آموزش نیروها.

 • توسعه کانال‌های فروش برای فروش و سود بیشتر.

 • هدف گذاری و آموزش مدیران برای فروش بیشتر و موفق‌تر.

همانطور که حتما از دو مثالی که ارائه شد، متوجه شده‌اید، یک مشاور کسب و کار توانمند که بدرستی انتخاب شده باشد و در جای مناسبی هم بکار گرفته شود، میتواند چه نقشهای فوق العاده مهم و موثری در پیشبرد اهداف یک شرکت یا یک سازمان داشته باشد.

بکارگیری و استخدام مشاور کسب و کار چه مزایایی بهمراه دارد؟

بعد از بررسی جایگاه و نقش هایی که یک مشاور کسب و کار می‌تواند داشته باشد صحبت کردیم، در این قسمت قصد داریم بصورت مشخص و فهرست وار، مزایای حضور مشاور در یک سیستم یا سازمان را اعلام و بررسی نماییم:

بهره‌وری بیشتر با استخدام مشاور کسب و کار

گاهی اوقات در یک سازمان یا شرکت، مسایلی پیش می‌آید که حل آن نیاز به صرف وقت دارد. کارفرما خود به تنهایی نمی‌تواند وقت و انرژی‌اش را در این‌گونه موارد صرف کند. از طرف دیگر نیروی انسانی شاغل در سازمان نیز نمی‌تواند اضافه بر توانش، به حل این مسایل بپردازد. وی نه وقت کافی برای انجام این امور دارد و نه توان کافی؛ درگیر شدن وی در این جریان، تنها مشکلی به مشکلاتش اضافه می‌کند یا مساله شرکت، مساله‌ای مقطعی است و نیازی به استخدام یک نیروی تمام وقت نیست. در این هنگام، استخدام مشاور کسب و کار، به حل بحران پیش آمده کمک خواهد کرد. وی به راحتی در کنار کارفرما قرار می‌گیرد و مساله مقطعی شرکت را حل می‌کند.

مدیریت و کاهش هزینه‌ها و بهبود فرآیندها

شرکت‌ها و سازمانهای زیادی هستند که کارمندان یا فرآیندهای کاری در جای درست خود قرار نگرفته‌اند و این مسئله که عموما از چشم مدیران هم مخفی می‌ماند، تنها موجب تحمیل هزینه‌های اضافی شده و سرعت رسیدن به اهداف کسب و کار را کاهش میدهد. استفاده از مشاور کسب و کار می تواند در این زمینه راهگشا باشد. مشاور کسب و کار با شناسایی ساختارهای سازمانی و روند فرآیندهای کاری، چرخه‌های معیوب کاری را در شرکت‌ها و سازمانها شناسایی کرده و علاوه بر ارائه راه حل‌های اصلاح آنها، ساختارهای موفق و عملی برای هر نوع کسب و کار و سازمان را به مدیران پیشنهاد میدهد.

آموزش پرسنل و کارمندان

 یکی از مزایا و نیازهایی که باعث می‌شود، حضور کارشناس و مشاور در کسب و کار الزامی باشد، این است که مشاوران، پرسنل و کارمندان را آموزش می‌دهند. آموزش کارمندان و پرسنل، می‌تواند آنان را با مهارت‌هایی که برای پیشرفت و موفقیت نیاز دارند، آشنا کند.

گسترش دایره ارتباطی شرکت

مشاور کسب و کار با افراد متخصص زیادی در رابطه است و می‌تواند در موقع لزوم از آن‌ها برای حل بعضی مسایل، بهره گیرد. رتق و فتق امور مالیاتی، مسایل مربوط به فروش، رقبا و… از این دست مسایل است. همچنین می‌توان گفت ارتباط کارفرما با شبکه‌ای از متخصصین توسط مشاوره کسب و کار می‌باشد.

حل بهتر مسائل قانونی و حقوقی شرکت

بیشترین درگیری شرکت‌ها مسایل مالیاتی، بیمه، مسایل حقوقی و ثبتی است. استخدام مشاور کسب و کار در چنین مواقعی ضروری است. در واقع یک مشاور کسب و کار می‌تواند شریک همیشگی شرکت باشد تا هر موقع مشکلی برای شرکت و کارفرما پیش آمد بلافاصله در کنار آن‌ها قرار گرفته، به راحتی مسایل را حل و فصل کند.

ارائه ابزارهای مدیریتی

در کنار مشاوره کسب و کار، مدیران واحدها و مدیران ارشد، نیاز دارند تا از درستی عملکرد کارمندان و روند فرایندهای موجود اطمینان حاصل نمایند. لذا انواع ابزارهای اطلاعاتی و تحلیلی که مشاور کسب و کار در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، امکان بررسی لحظه‌ای و مقطعی امور جاری را به مدیران و صاحبان کسب و کارها می‌دهد. بهترین مشاورها معمولا ابزارهای کنترلی و مدیریتی را نیز در کسب و کار پیاده‌سازی می‌نمایند.

ارائه ایده‌های نو و خلاقانه

ارائه ایده‌های نو و خلاقانه و روش‌های خروج از مشکلات، مسائلی است که در مسیر کسب و کار، شما را به موفقیت بیشتر سوق می‌دهد. مشاورین کسب و کار، در شروع استارت آپ و کسب و کار، می‌توانند ایده‌های خلاقانه‌ای به شما ارائه دهند، که قطعا در مسیر رشد و موفقیت کسب و کار شما مفید خواهد بود.

تزریق انگیزه مضاعف به کارمندان

 حضور یک مشاور خوب و کار بلد در کسب و کار شما، می‌تواند به کارمندان انگیزه بیشتری دهد. زمانی که مشاور در سیستم تجاری خود داشته باشید، حضور او نقطه قوت و اتکاء، برای کارمندان خواهد بود؛ چرا که آن‌ها این دلگرمی را دارند که هر زمان با مشکل یا چالشی درگیر شدند، بتوانند از مشاوران کمک دریافت نمایند.

ارائه مشاوره و استراتژی‌های بازاریابی مدرن

دیجیتال مارکتینگ، از لازمه‌های موفقیت در بازاریابی برای خدمات یا فروش محصولات به مشتریان میباشد. بازاریابی‌ها و تکنیک‌های سنتی فروش، دیگر چندان کاربردی نیستند و کسب و کارها برای ماندن در بازار و توسعه خود میبایست از انواع تکنولوژی‌ها برای بازاریابی و فروش خود استفاده کنند. مشاوران کسب و کار متناسب با هر نوع کسب، این تکنولوژی‌ها و استراتژی‌ها در بازاریابی مدرن را به صاحبان کسب و کارها ارائه میکنند.

مواردی که بعنوان مزایای استخدام مشاور کسب و کار اشاره کردیم، قطعا تمام محاسن را شامل نمی شود و باز هم میتوان مزیت‌های دیگری نیز در نظر گرفت. اما با اشاره به موارد فوق خواستیم این موضوع را بیشتر روشن کنیم که انتخاب یک مشاور کسب و کار خوب، متعهد و قابل اعتماد تا چه حد میتواند روند و شیوه کار را بهبود دهد.

یک مشاور کسب و کار خوب، چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

حالا که ماهیت شغل مشاور کسب و کار آشنا شدیم و دریافتیم که استخدام چنین فردی چه مزایا و محاسنی برای شرکت و سازمان مورد نظر ما میتواند داشته باشد، در این قسمت به این موضوع میپردازیم که برای انتخاب یک مشاور کسب و کار خوب و توانمند، بهتر است چه ویژگی‌هایی را لحاظ کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشیم. ویژگی‌های یک مشاور کسب و کار خوب عبارتند از:

 •  داشتن سابقه مشاوره و همکاری با شرکت‌های بزرگ و مطرح.

 •  تجربه کاری حرفه‌ای و موفق از مشتریان و کسب و کارهای قبلی و معرفی آنها به شما به عنوان ریفرنسی از تخصص و مشاوره خود.

 • ارائه راهکارها  و استراتژی‌های نوین و متناسب با کسب و کار و بودجه.

 • داشتن دانش و اطلاعات کافی در زمینه هر نوع کسب و کار و بازار مشتریان آن.

 • ارائه کمی و کیفی چشم اندازهای (کوتاه مدت و بلند مدت) بکارگیری مشاوره و راهکارهای موفقیت کسب و کار.

 • تعامل مداوم با شما و سازمان شما.

چگونه میتوانیم یک مشاور کسب و کار موفق باشیم؟

حالا که مشاور کسب و کار را معرفی کردیم و مزایا و شرایط بکارگیری چنین فردی را در یک سازمان بررسی کردیم، در این بخش میخواهیم به این موضوع بپردازیم که «چگونه هر فردی میتواند مشاوره کسب و کار را بعنوان شغل خودش انتخاب کند؟» یا بعبارت دیگر «چگونه یک فرد میتواند یک مشاور کسب و کار خوب و موفق شود؟»

وقتی مشاوره در زمینه کسب و کار را می‌خواهید شروع کنید باید تبدیل به یک مشاور عالی شوید. کلید تبدیل شدن به یک مشاور، این است که در این راه به درستی قدم بردارید. مطلبی که اشاره کردیم به این معنی است که روش و استراتژی که در کار انجام می‌دهید باید بگونه‌ای باشد که شما را در بهترین موقعیت برای موفقیت قرار دهد.

باید توجه داشت؛ اکثر افراد یا چهره‌ها و حتی ارگان‌ها یا شرکت‌هایی که خودشان را به عنوان «مشاور یک کسب و کار»  مشخص معرفی می‌کنند و در کار خوشان نیز موفق بوده و هستند، نه فقط از دانش و تخصص لازم در آن حرفه یا شغل مد نظر برخوردارند بلکه بیش از دانش فنی از تجربه شغلی مناسبی در آن شغل یا حرفه مد نظر برخوردارند. به عبارتی بعضا افرادی که در شرکت‌های مشاوره کسب و کار فعالیت دارند و به عنوان نمونه خودشان را «مشاور امور تجاری» معرفی می‌کنند، خودشان از کارآفرینان موفق به حساب می‌آیند.

در ادامه چند توصیه به افرادی که میخواهند مشاور کسب و کار بشوند، ارائه میدهیم:

از تجربه و خبرگی لازم برخوردار شوید

اینکه دامنه فعالیت‌ها و تحصیلات و تجارب کاری شما در گذشته و امروز در کدام رشته شغلی تعریف شده و تا چه اندازه در آن حرفه دارای سوابق شغلی درخشان و البته تحصیلات عالیه و تکمیلی هستید، قطعا در ادامه این راه و حتی راه اندازی مجموعه یا شرکت مشاوره کسب و کار، به شما کمک فراوانی خواهد کرد. به عنوان مثال اگر شما قصد دارید یک شرکت مشاوره کسب و کار راه اندازی کنید تا در ضمن آن نسبت به ارائه مشاوره کسب و کار در یک حرفه مشخص مثلا رسانه و تبلیغات بپردازید، قطعا باید قبل از هر چیز خود رسانه و تبلیغات را بشناسید.

برنامه یا استراتژی کسب و کار را برای خودتان داشته باشید

از داشتن برنامه و ارائه برنامه‌های کوتاه یا بلند مدت به مشتری که به شما مراجعه کرده استقبال کنید. شما می‌توانید یک برنامه یا استراتژی موقعیت برای خودتان ترسیم کنید و در هر دوره مشاوره به ارئه بخشی از آن بپردازید. این کار به مراتب نتایج بهتری نسبت به ارئه راهکار طی یک یا چند جلسه خواهد داشت

 اعتماد به نفس داشته باشید

اگر قرار است شما به عنوان یک مشاور کسب و کار در بخش خاصی که تخصص آن را دارید فرمان بخشی از یک سازمان یا شرکت را بدست بگیرید پس لازم است تا از ابتدا و انتهای کار و نتیجه آن هم مطلع باشید. به عبارتی نه با فکر خالی بلکه با اطمینان از دانش فنی، تخصص و سوابق شغلی درخشانی که دارید با اعتماد به نفس روبروی مالک یا صاحب و دارنده سازمان باید بنشینید، تا او نیز بتواند در ادامه به تجربیات و سوابق شغلی شما اعتماد کرده و فرمان این بخش از کسب و کارش را به دست شما بسپارد.

همین حالا برای کسب و کار خود یک مشاور استخدام کنید

در این مقاله تلاش ما بر این بود که ابتدا، مشاور کسب و کار را معرفی کنیم و بیان کنیم که فلسفه‌ی وجودی چنین عنوان شغلی چیست. سپس به نقشهایی که در قالب مشاوره کسب و کار میتوانند ایفا شوند پرداختیم و بررسی کردیم که حضور یک مشاور کسب و کار در بدنه ی یک سازمان یا شرکت، چه مزایا و محاسنی میتواند به همراه داشته باشد.

در ادامه بررسی کردیم که اگر متقاعد شدیم که برای شرکت یا مجموعه‌ی تحت مدیریت خود بخواهیم یک مشاور کسب و کار خوب، استخدام کنیم، چه ویژگی‌هایی باید مورد سنجش قرار بگیرد تا بهترین فرد برای چنین جایگاهی در شرکت ما انتخاب شود. در آخرین مرحله هم به این موضوع پرداختیم که اگر بخواهیم خودمان در نقش یک مشاور کسب و کار ظاهر شویم، باید چه قابلیتهایی را در خودمان ایجاد کنیم یا اگر این قابلیتها را در خودمان داریم، آنها را تقویت کنیم.

در خاتمه باید یادآور شد در شرایط امروز که با حجم عظیمی از فارغ التحصیلان مختلف از دانشگاه و دانشکده‌های مختلف در بازار کار روبرو هستیم، هر کسی می‌تواند خودش را مشاور یک بخش از کسب و کار معرفی کند. بازتاب این نکته مهم است. لذا صرفا برخورداری از حداقل تحصیلات یا صرفا آشنایی با یک حرفه،  قرار نیست از شما یک مشاوره کسب و کار بسازد، بلکه شما برای ورود به این بخش باید ارزیابی کاملی از توانایی، مهارت و البته سوابق شغلی و تحصیلی خودتان داشته باشید و مطمئن باشید که می‌توانید اعتماد و اطمینان مشتری را بدست آورید.

 

 

طراحی اپلیکیشن اندروید | طراحی وب سایت | شرکت ایده پردازان پاراکس

 • logo-samandehi
 • logo-nezam-senfi
 • samane-tadarokat-electronic
 • logo-bakutel
 • انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی شهر تهران
 • شورای عالی انفورماتیک کشور
 • اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران
 • etehadieMajazi