8 راه برای اینکه توسعه‌دهنده وب بی‌نظیری شوید
8 راه برای اینکه توسعه‌دهنده وب بی‌نظیری شوید

 8 راه برای اینکه توسعه‌دهنده وب بی‌نظیری شوید در این مقاله ما چند نکته را با شما به اشتراک می‌گذاریم تا به شما کمک کند که مطمئن شوید توسعه‌دهنده‌ای هستید که شرکت‌های بزرگ خواستار استخدام‌تان هستند.
1. از تبدیل شدن به "متخصص" اجتناب کنید
روندها در وب به سرعت حرکت می‌کنند. مثلا اگر شما 5 سال از عمرتان را منحصرا صرف یادگیری دروپال ( Drupal ) کنید و ناگهان مشتری از شما وردپرس بخواهد، مهارت‌های شما دیگر به درد نمی‌خورد و علم‌تان محدود خواهد شد.
2. در مدرسه بمانید
در رابطه با موضوع فوق، باید مطمئن شوید که صلاحیت و مهارت‌های شما همیشه باید به روز باشند. منظور ما بازگشت به دانشگاه نیست، اما دوره‌های رایگان و کم هزینه بسیاری در هر تکنولوژی وبی که تصور کنید به صورت آنلاین وجود دارند، ایده خوبی است که دوره کوتاهی را در هر ماه برای یادگیری یک تکنولوژی جدید صرف کنید.
3. ارتباط‌ برقرارکننده خوبی باشید
اگر شما به خوبی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید، شما باید به صورت مطلوب برجسته باشید. داشتن ارتباط خوب نیاز به ویژگی‌هایی دارد:
سریع و وقت‌شناس باشید. هیچ کس دوست ندارد منتظر بماند. اگر شما واقعا مشکل زمان دارید، با آن‌ها مکاتبه کنید. اگر شما درباره این مساله با کارفرمایان صحبت کنید، اکثر آنان مایل هستند برنامه خود را با شما وفق دهند. وقتی اتفاقی بیفتد که موجب تاخیر شود، در اولین فرصت ممکن درباره آن گفتگو کنید.
مودب باشید. یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: "رفتارهای خوب هیچ هزینه‌ای ندارند"، و اغلب اوقات این گفته درست است. رفتار مودبانه شما در کار همیشه حس خوبی را به طرف مقابل انتقال می‌دهد.
مختصر و مفید باشید. همه چیز را به وضوح و به آسانی به اشتراک بگذارید. از کلمات معدود و البته به صورت خردمندانه استفاده کنید. همچنین سعی کنید استفاده از اصطلاحات خاص را محدود کنید، زیرا این کار لحن شما را هوشمندانه نشان نمی‌دهد، این امر باعث می‌شود که لحنی نامفهوم داشته باشید.
4. کد را برای افرادی که کدنویس نیستند آسان کنید
اگر خواستید هر کدی را به کارفرمایان ارسال کنید، مطمئن شوید که کد شما برای آنان قابل درک است و متوجه می‌شوند که هر بخش از کد چه هدفی دارد.
از کامنت‌های کامل و دقیق استفاده کنید. برخلاف ارتباطات عمومی‌یتان، که باید مختصر و مفید باشد، کامنت‌ها در کد باید توصیفی باشند.
از تفسیر هر خط اجتناب کنید. این کار واقعا آزاردهنده است! در ابتدای یک بلوک یا تابع کامنت‌های توصیفی بگذارید و از کامنت‌های درون خطی کمی استفاده کنید. مواردی وجود دارند که کامنت‌های درون خطی برای درک آن بخش ضروری هستند، بنابراین از آن‌ها فقط در مواردی استفاده می‌شود.
از نام متغیر و نام ثابت دقیق استفاده کنید. چیزی مثل rf=250 ممکن است برای شما مفهوم داشته باشد، اما rocketFuel=250 برای همه بامفهوم است.
از سبک کدنویسی و نام‌گذاری مناسب استفاده کنید. استفاده از اصول مناسب کدنویسی و نام‌گذاری‌های مفهومی و اصولی به فهم کدهای شما توسط هر کسی کمک می‌کند.
صرف وقت برای ساخت طرح‌بندی کد خوب است. در حالی که تاثیری روی عملکرد ندارد اما کمک می‌کند تا کد به صورت منظم و ساده‌تر خوانده شود.
مطمئن شوید که نمونه کد شما شامل کامنتی با نام شما به عنوان توسعه‌دهنده برنامه داشته باشد. بدون انجام این کار چگونه توسعه دهنده متوجه شود که شما نویسنده کد هستید؟ مراقب باشید اگر کد دیگران را سرقت کنید و آن را به نام خودتان بزنید، شما یک‌سری قوانین را شکسته‌اید. این امر فقط تضمینی برای کارفرمایان آتی است.
بدیهی است که هرگز نباید کد مینیمایز شده خود را برای کارفرما ارسال کنید. زیرا این کد حاوی کامنت‌ها نیست و حتی برنامه‌نویسان ماهر به دشواری می‌توانند آن را بخوانند.
5. کد همه چیز نیست
مهم است که کارفرمایان با مهارت‌های کدنویسی و دانش فنی شگفت‌انگیز شما تحت تاثیر قرار بگیرند، اما هر کارفرمایی به کار کردن باارزش بیشتر اهمیت می‌دهد. بنابراین آنچه که واقعا باید روی آن تمرکز کنید خلاقیت شماست.
معنی آن چیست؟ البته قطعا چیزهایی مثل CSS و طراحی طرح‌ها نیست، هر چند اگر بتوانید این کارها را انجام دهید خوب است، و باید از آن‌ها استفاده کنید. اما خلاقیت برای یک برنامه‌نویسی به معنی نوآوری است. این بدان معناست که راه‌های ابتکاری را برای غلبه بر مشکلات بیابید.
بنابراین در مورد پروژه‌هایی که کار کرده‌اید و چالش‌هایی که با آن مواجه بودید و کارهایی که برای حل مشکلات انجام دادید فکر کنید. سپس در مورد این اطلاعات به شیوه‌ای با مهارت صحبت کنید که افرادی که برنامه‌نویس نیستند آنچه را که شما در موردش صحبت می‌کنید را درک کنند.
اگر قبلا بر روی هیچ پروژه واقعی کار نکرده‌اید و مستقیم وارد دنیای فریلنسری شده‌اید، در عوض از مثال‌هایی که آموزش دیده‌اید استفاده کنید.
چیز دیگری که خوب است آن را نشان دهید این است که ارزش پروژه‌هایی که بر روی آن‌ها کار کرده‌اید را نشان دهید.
6. مهارت‌های مدیریت پروژه خود را نشان دهید
حتی اگر شما به عنوان توسعه‌دهنده استخدام شوید، توانایی نشان دادن رویکردتان و نحوه مدیریت پروژه‌ از ابتدا تا انتهای کار، ویژگی واقعا ارزشمندی است. این مهارت‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:
برنامه‌ریزی
سازمان‌دهی زمان
تعیین ضرب‌العجل‌ها و مراحل مهم
پیاده‌سازی راه‌حل‌ها
عیب‌یابی
داشتن نمایندگان
فقط در رابطه با آخرین مورد مراقب باشید، زیرا اگر نمایندگان بیش‌ از حدی را نشان دهید، ممکن است به نظر برسد که شما تنبل هستید.
7. از انتقاد اجتناب کنید
این نکته سه مورد متفاوت را پوشش می‌دهد:
از انتقاد از کارفرمای قبلی اجتناب کنید، حتی اگر سزاوار انتقاد است. کارفرمای جدید شما نمی‌خواهد داستان‌های غم‌انگیز یا بهانه‌های شما را بشنود، و این ایده خوبی نیست که خودتان را به عنوان یک توسعه‌دهنده ناسپاس نشان دهید.
از انتقاد از کارفرمایان آتی خود نیز دوری کنید. این مورد ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما در حقیقت برخی کارفرمایان شما را دعوت به انتقاد از آن‌ها می‌کنند. مراقب باشید در این چاله نیفتید.
از انتقاد خودتان خودداری کنید. کارفرمایان اغلب سعی می‌کنند شما را با انجام این کار فریب دهند و این یکی از کارهای مضری است که می‌توانید انجام دهید. همیشه یک دید مثبت به خود داشته باشید.
8. هرگز به صورت رایگان کار نکنید
این بزرگ‌ترین اشتباه است. هیچ اشکالی ندارد که کارفرمایان بخواهند برای آنان نمونه رایگان بفرستید، اما نمونه‌ای که ارائه می‌دهید نباید عملا کار کند. به عبارت دیگر، این نمونه نباید کاری را که می‌خواهید برای آن استخدام شوید را انجام دهد.
در غیر این صورت شما ریسک بزرگی را مرتکب شده‌اید تا به عنوان یک جزء رایگان در یک پروژه بزرگ همکاری کنید. این امر برای کارفرمایان نیز کار اخلاقیی نیست تا از شما نمونه‌ای را بخواهند که بسیار نزدیک به چیزی باشد که قرار است شما را برای آن کار استخدام کنند.
یکی دیگر از دلایلی که شما نباید رایگان کار کنید یا مهارت‌های خود را بیش از حد ارزان بفروشید این است که وقتی این کار را انجام می‌دهید به کل صنعت آسیب می‌زنید. تنها استثنا در این حالت این است که کاری را برای خیریه انجام دهید. خیریه را با سازمان‌هایی که منفعتی ندارند اشتباه نگیرید، زیرا سازمان‌های زیادی هستند که این‌گونه هستند و واقعا استحقاق آن را ندارند که به صورت رایگان برای‌شان کار کنید.
انجام کارهای خیرخواهانه می‌تواند یک شیوه خوب برای ساخت نمونه کار باشد و می‌تواند در یک دوره‌ای برای‌تان بسیار مفید باشد.

 

طراحی اپلیکیشن اندروید | طراحی وب سایت | شرکت ایده پردازان پاراکس |

  • logo-samandehi
  • logo-nezam-senfi
  • samane-tadarokat-electronic
  • logo-bakutel
  • انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی شهر تهران
  • شورای عالی انفورماتیک کشور
  • اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران
  • etehadieMajazi